محل تبلیغات شما

سمهودی در شرح این حدیث چنین می‌گوید:
و روشن است که اولاد حضرت زهرا "س" پاره تن آن حضرتند، پس به واسطه ایشان، پاره تن رسول خدا "ص" هم می شوند و چنین بود که وقتی ام الفضل در خواب دید که پاره ای از جسم پیامبر "ص" در دامن او قرار داده شده، پیامبر "ص" خوابش را چنین تعبیر کردند که حضرت زهرا "س" فرزندی به دنیا خواهد آورد و در دامان وی قرار خواهد گرفت، پس امام حسن "ع" به دنیا آمد و در دامان وی گذارده شد. پس هرکه از ذریه حضرت زهرا "س" دیده می شود جزئی از همان پاره تن است، هرچقدر هم فاصله زیاد باشد و هرکه در این سخن تأمل کند از صمیم قلب به آنها احترام گذارده و از غضبناک کردن آنها "هرگونه که باشند" خودداری خواهد کرد».
ابن حجر نیز در شرح حدیث گفته: از این حدیث حرمت آزاردادن هرآنکه پیامبر "ص" بخاطرش اذیت می شوند، ثابت می شود. پس ایذاء هرآنکه نسبتی با حضرت زهرا "س" دارد و بخاطر آزارش آن حضرت آزرده می شوند، منجر به آزار پیامبر "ص" می شود و گناهی بزرگتر از آزار حضرت زهرا "س" بخاطر ایذاء فرزندانشان نیست، و از همین روست که همیشه می بینیم که هرکه چنین کند، در همین دنیا عقوبت دیده و بی گمان عذاب آخرت دردناکتر است”».

فاطمة » ابنته بضعة » بفتح أوله و حکى ضمه و کسره و س المعجمة و الأشهر الفتح أی جزء منی » کقطعة لحم منی فمن أغضبها » بفعل لا یرضیها فقد أغضبنی »

استدل به السهیلی على أن من سبها کفر لأنه یغضبه وأنها أفضل من الشیخین …
قال الشریف السمهودی : و معلوم أن أولادها بضعة منها فیون بواسطتها بضعة منه و من ثم لما رأت أم الفضل فی النوم أن بضعة منه وضعت فی حجرها أولها رسول الله صلى الله علیه و سلم» بأن تلد فاطمة غلاما فیوضع فی حجرها فولدت الحسن فوضع فی حجرها، فکل من یشاهد الآن من ذریتها بضعة من تلک البضعة و إن تعددت الوسائط و من تأمل ذلک انبعث من قلبه داعی الإجلال لهم و تجنب بغضهم على أی حال کانوا علیه اه‍ .
قال ابن حجر : وفیه تحریم أذى من یتأذى المصطفى صلى الله علیه و آله و سلم» بتأذیه فکل من وقع منه فی حق فاطمة شئ فتأذت به فالنبی صلى الله علیه و على آله و سلم» یتأذى به بشهادة هذا الخبر ولا شئ أعظم من إدخال الأذى علیها من قبل ولدها و لهذا عرف بالاستقراء معاجلة من تعاطى ذلک بالعقوبة فی الدنیا ولعذاب الآخرة أشد » اه‍ .

پی‌نوشت: محمد عبدالرؤوف المناوی ( م ۱۰۳۱ هـ ) ، فیض القدیر شرح الجامع الصغیر

سر فمن مثقال ذرة شرا یره ایستاده‌ام

« فاطمة بضعة منی فمن أغضبها أغضبنی »

نزد مادرم پل صراط...

,» ,فی ,بضعة ,حضرت ,زهرا ,حضرت زهرا ,زهرا س ,پیامبر ص ,پاره تن ,و سلم»

مشخصات

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

کامران کراماتیان - کارگزار فروش پروژه های خاص مسکونی siopomehrca isingenla Business world دنیای بیزینس جایی برای بارش... .:دلها به یاد خدا آرام میگیرد:. وبلاگ مهدی حبیب اللهی(mahdi_habibollahi) فروشگاه ساعت زنانه طلایی concfoluabhand Matthew's info